Kontakt

E-mail

fundacja@siechce.pl

22 lis 2011

Połączenie Siefkowe

Od września Fundacja prowadziła nabór do SieChce. Już pierwsze spotkanie przeszło oczekiwania prezesów - chętnych przyszło o wiele więcej niż się spodziewali. Jest nas teraz w Fundacji aż 22! Młode Siefki przechodziły kilka warsztatów, a Stare niecierpliwiły się kiedy w końcu zobaczą "nowe nabytki". Stało się to pierwszy raz na Afropotańcówce, kiedy połączono siły i Siefki rozkręciły wspólnie imprezę.
SieChce spędziło ostatni weekend w Małym Leźnie. Wśród etnoenergicznej muzyki, nieprzespanych nocy spędzonych na rozmowach, wielkich psach, masie kotów, łapaniu świnek wietnamskich, różowych włosów Lesia, śmiechów, tańców, ogniska i ogromnej energii trwała integracja Starych i Młodych Siefek. Oczywiście nie zabrakło powagi na warsztatach i procesie grupowym. Wszyscy znakomicie się bawili i żal było wyjeżdżać z tak pięknej okolicy w świetnym towarzystwie.
Szkoda tylko, że nie pojechaliśmy wszyscy, ale miejmy nadzieje, że będzie więcej takich wyjazdów!


Z podziękowaniami za wspaniałą opiekę dla Michalaków ze stajni Małe Leźno (www.lezno.pl) :)













Trochę o Fundacji SieChce

Początki
Fundacja SieChce powstała w Brodnicy w listopadzie 2009 roku z inicjatywy Moniki i Przemysława Różańskich. Wcześniej w 2007 roku działalność zaczęła nieformalna grupa „Siewcy”, która z kolei wywodzi się z zespołu bębniarskiego „Siewcy Fermentu”. Z czasem grupa powiększała się, a jej członkowie mieli coraz więcej pomysłów na działania nie tylko muzyczne. Tak w końcu zrodził się pomysł na zorganizowanie imprezy pod nazwą Mała Fiesta Brodnicka, która w założeniu była połączeniem cyklu różnorodnych warsztatów twórczych, koncertów muzycznych i pikniku rodzinnego. Organizatorom przyświecała idea „zarażania” mieszkańców Brodnicy twórczymi, alternatywnymi sposobami spędzania wolnego czasu. Poza tym bardzo ważnym celem była (i jest) integracja naszej lokalnej społeczności. Od pierwszej Fiesty w czerwcu 2008 roku impreza odbywa się w pomieszczeniach Brodnickiego Domu Kultury (BDK) i przyległym do niego parku – wyjątkiem był koncert na murach zamku brodnickiego na II edycji Fiesty. W 2009 r. do „Siewców” dołączył Bartosz Guentzel, który dał silny impuls do utworzenia fundacji. W kilka miesięcy później powstała Fundacja „SieChce”, której fundatorami są Monika i Przemysław Różańscy. W skład zarządu poza fundatorami weszli – Bartosz Guentzel, Marta Niewiadomska-Guentzel i Katarzyna Czubachowska.

Dlaczego „SieChce” ?
Jak mówi prezes fundacji Przemysław Różański „jak SieChce, to się dzieje”, bo aby wprowadzić w życie idee potrzebna jest chęć do działania. Nazwa jest więc przesłaniem i programem osób związanych z fundacją oraz odpowiedzią na jedno z częściej zadawanych im pytań – po co to robicie? – bo nam SieChce. „Siechce” to również nazwa spektaklu Teatru Wiczy założonego w 1991 roku w Brodnicy. Przedstawienie cieszyło się bardzo dużym powodzeniem, dlatego nazwa fundacji jest też ukłonem w stronę energicznych i aktywnych brodniczan, którym „się chciało” . Dodatkowym „smaczkiem” jest fakt, że szef fundacji w latach studenckich był aktorem podobnego teatru z Bydgoszczy „Studio Czyczkowy” i miał okazję widzieć przedstawienie i poznać aktorów z Brodnicy na jednym z teatralnych festiwali w Ciechanowie.



Nasze cele
Jednym z podstawowych celów fundacji jest pobudzanie społeczność lokalnej w szczególności młodzieży do aktywnego udziału w życiu społecznym i kulturalnym. W tej chwili członkowie fundacji prowadzą dwie grupy młodzieżowe – grupa liderów „Siefki” i grupa bębniarsko-taneczna „Etnoenergia”.
Dużą rolę odgrywa również promowanie zdrowego i zgodnego z naturą trybu życia, wspieranie technologii ekologicznych i produkcji zdrowej żywności unikanie zachowań wpływających destrukcyjnie na środowisko. W swoich działaniach członkowie fundacji kierują się założeniami psychologii integralnej Kena Wilbera, teorią dezintegracji pozytywnej Kazimierza Dąbrowskiego oraz zasadami nurtów psychologicznych, w których specjalizują się fundatorzy – psychologia Gestalt (Przemek) i psychologia zorientowana na proces (Monika). 

W dalszej perspektywie najistotniejszym dążeniem jest utworzenie samowystarczalnej społeczności rozwijającej się według zasad rozwoju integralnego w obszarach:
1.JA - rozwój osobisty - działania rozwijające indywidualną świadomość "tego co jest" oraz odpowiedzialność za jakość własnego życia
2. MY - działania kulturalne i społeczne, których celem jest budowanie społeczności skupionej wokół idei rozwoju integralnego, wypracowywanie nowych modeli życia społecznego i instytucji publicznych, integracja społeczności lokalnej
3. TO - działania związane z rozwojem nowoczesnego rolnictwa i technologii ekologicznych - przede wszystkim budownictwo, pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, recycling

W tym celu fundacja nawiązuje szereg kontaktów z organizacjami z regionu i całej Polski, którym przyświecają podobne cele min. Stowarzyszenie dla Dawnych Odmian i Ras, Stowarzyszenie Agroturystyczne Pojezierze Brodnickie, grupa Cohabitat.



Jak SieChce, to się dzieje!

Siefki
Od III Fiesty kiedy powstała grupa trochę minęło czasu, a tak wiele się zmieniło. Poważnie brzmiąca nazwa „Grupa Liderów Młodzieżowych” została zmieniona na „Siefki” – nawiązując do legendarnych „Siewców Fermentu”, zobowiązała nas do jeszcze większego wysiłku. Przyszedł czas na samodzielność i własną inicjatywę, co przyjęliśmy z entuzjazmem. W styczniu stanowiliśmy trzon sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a 1. kwietnia odbyła się impreza, której jeszcze w naszym mieście nie było – Primaaprilisowy Przegląd Kabaretów Amatorskich BRODA, którą wymyśliła siefka Asia Walter, a cała grupa włączyła się w jej organizację. Działania przyniosły wymierny rezultat – 9 stycznia WOŚP zebrał w Brodnicy rekordową liczbę pieniędzy, a podczas BRODY sala widowiskowa zapełniona była po brzegi, a z ust Burmistrza Miasta padło zapewnienie o cyklicznej organizacji tej imprezy. Cały rok upłynął także pod znakiem „Chopina w Afro” – projektu bębniarskiej grupy „Etnoenergia”, do której należy wiele siefek, dotyczącego przybliżenia aspektów geograficznych i kulturalnych Afryki Zachodniej, który otrzymał dofinansowanie z Komisji Europejskiej. Propagowanie wśród mieszkańców Brodnicy i okolic kultury Czarnego Lądu wymagało połączenia sił obu zespołów, co dało pozytywny efekt i wielki sukces organizowanych w pubie „Abażur” „Afropotańcówek”.

EtnoEnergia

To grupa ludzi, połączonych wspólną pasją - kulturą afryki zachodniej, którzy piszą o sobie tak: 
Dużo przyjemnego hałasu, masa kolorów i mnóstwo pozytywnej energii. To my. W naszych żyłach płynie rytm, rytm, który przyciąga, pozwala się zrelaksować oraz ładuję odbiorców pozytywną energią. Gramy z mniejszym lub większym stażem. Setki godzin spędzonych na doskonaleniu swoich umiejętności. Opuchnięte ręce, zakwasy i dużo przyjemnego bólu, a wszystko po to by jak najlepiej grać zachodnio-afrykańskie rytmy. W trakcie naszej nauki mieliśmy możliwość gry pod okiem m.in. Warszawskiej Strefy Rytmu. Są oni dla nas inspiracją i motywacją do tego by grać jeszcze lepiej. Zajmujemy się nie tylko grą na bębnach (djembe, dun-dun) ale także afrykańskim tańcem. W naszych działaniach wspierani jesteśmy przez Fundację "SieChce". Dzięki niej mamy możliwość udział w wielu wydarzeniach kulturalnych, zarażając coraz więcej osób naszą pasją. Pojawiamy się w wielu miejscach, siejąc pozytywny ferment. To nasz styl życia, w którym wszystko kręci się wokół rytmu.